تاریخ امروز:۲ مهر ۱۴۰۰
راه های کنترل خشم

چگونه خشم خود را کنترل کنیم؟

شیرین فخار در وبسایت خود با کمک گرفتن از بهترین روانشناس ها،به انواع نگرانی ها رسیدگی میکند و با ارائه مقالات معتبر  درباره راه های کنترل خشم فعالیت دارد.

راه های کنترل خشم

خشم یا عصبانیت وضعیتی روانی‌است که درگسترهٔ آزردگی اندک تا غضب شدید می‌گنجد. معلول‌های فیزیکی خشم شامل، تندشدن ضربان قلب، افزایش فشار خون و میزان آدرنالین در خون است. از دید عده‌ای، خشم بخشی از واکنش مغز به بیمناکی‌اش از درد است.

راههای کنترل خشم به سبک مانترا روشی کاملا ساده است اما تاثیری فوق العاده خواهد داشت چرا که این روش ها در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و مورد تایید قرار گرفته اند. عصبانیت یکی از واکنش های عاطفی اساسی ما است و گاهی اوقات یک نشانه هشدار خوبی است که همه چیز در زندگی ما خوب نیست. در برخی موارد خشم “حق” شماست که احساسش کنید. خشم حس ما را از عدالت و مسئولیت اجتماعی کنترل می کند. این کار به ما کمک می کند تا به یکدیگر انگیزه دهیم تا مسئولیت پذیری، رفتاری انسانی تر و اخلاقی تر داشته باشیم.

امروزه هر کسی در زندگی خود به گونه ای با مسئله« خشم و خشونت» درگیر است و این درگیری در رده های گوناگون جامعه، از دولتمردان و مصلحان اجتماعی تا اهل خانه و خانواده را به خود مشغول کرده است. اگر انسان آگاهی و شناخت کافی از خشم و گستره اثرگذاری و اثرپذیری آن داشته باشد، در پرتو ایمان و توکل بر خداوند متعال و رهنمودهای تربیتی اهل بیت علیه السلام ، می تواند به رویارویی و کنترل بهتر آن بپردازد و در مسیر کمال و تکامل، گام های بلندتر و مؤثرتری بردارد

براي اينکه بتوانيد عصبانيت خود را کنترل کنيد این نکات را مد نظر بگیرید:

۱- ورزش کنيد.

۲- شروع به نوشتن کنيد.

۳- يک لحظه تفکر کنيد.

۴- خشم‌تان را خالي نکنيد.

۵ -حرف بزنيد به جاي داد زدن.

۶- تنوع را فراموش نکنيد.

۷ -موقعيت را بپذيريد.

شما قطعا در ذهن خود قواعد و تفکرات مختص به خود را دارید، این مسئله باعث می شود که به روشی که مختص خودتان است رفتار کنید. و شناخت خوبی از خود داشته باشید تا بتوانید حساسیت های خاص خود را بشناسید و با توجه به آن راه حلی که به دردتان می خورد را اجرا کنید. پس برای مقابله با خشم و عصبانیت ابتدا باید خودتان را به خوبی بشناسید و راه حل متناسب با خود را بیابید.

در هر شرایط و ارتباطی ابتدا سعی کنید طرف مقابلتان را درک کنید و بفهمید قصد دارد چه چیزی به شما بگوید، نه این که بدون درک حرف های او، فقط از خودتان واکنش نشان دهید.

برای مثال قبل از مواجه شدن با رویدادها با خود بگویید:

 

این مسئله مرا ناراحت می کند اما می دانم چگونه از عهده اش برآیم     .

می توانم از مهارت های مقابله ای خود برای حفظ کنترل استفاده کنم.

زیاد سخت نگیر این می تواند تجربه یادگیری خوبی باشد.

نفس عمیق بکش، آرام باش، و از نیروی فکرت استفاده کن

نباید اجاره بدهم خشم دیگران بر من اثر بگذارد باید خویشتن دار باشم   .

اشتراک‌گذاری

ما در وب سایت خود با کمک گرفتن از بهترین روانشناس ها، به ارزیابی و روش های درمانی انواع نگرانی های روانشناختی در بزرگسالان ، نوجوانان و کودکان می پردازیم، که از جمله خدمات روانشناسی بالینی ما شامل:اطلاعات و تولید محتوای علمی و تخصصی در رابطه با اختلالات خلقی و اضطرابی ، اختلالات خوردن ، مشکلات رابطه ، استرس شغلی ، ADHD ، تروما ، نگرانی های جنسی ، مشکلات مصرف مواد و موارد مشابه دیگر است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *