تاریخ امروز:۲۸ مهر ۱۴۰۰
روانشناسی سلامت شیرین فخار

روانشناسی سلامت چه اهمیتی دارد؟

شیرین فخار در وب سایت خود با کمک گرفتن از بهترین روانشناس ها،  به  ارزیابی و روش های  درمانی انواع نگرانی های روانشناختی در بزرگسالان ، نوجوانان و کودکان می پردازد،

که از جمله خدمات روانشناسی بالینی شیرین فخار شامل:اطلاعات و تولید محتوای علمی و تخصصی در رابطه با اختلالات خلقی و اضطرابی ، اختلالات خوردن ، مشکلات رابطه ، استرس شغلی ، ADHD ، تروما ، نگرانی های جنسی ، مشکلات مصرف مواد و موارد مشابه دیگر است.

روانشناسی سلامت ازجمله گرایش‌های پرکاربرد روان‌شناسی است که به‌طور تخصصی به مبحث کاربرد اصول روان‌شناختی در مسائل مرتبط با بیماری‌های جسمانی و رفتارهای مرتبط با ارتقاء سلامت جسمی می‌پردازد.

اهداف روانشناسی سلامت عبارتند از:

  1. تلاش در جهت شناخت عوامل روان شناختی- اجتماعی و معنوی موثر بر سلامت و بیماری
  2. تلاش برای ارتقای سلامت با تاکید بر عوامل روان شناختی- اجتماعی و معنوی موثر بر افراد بیمار و سالم جامعه
  3. تلاش برای ارتقا و بهبودی سلامت فردی و گروهی
  4. تلاش برای ارائه ی روش های پیشگیری با تاکید بر مداخلات روانشناختی مناسب و موثر در بیماری های جسمی (مداخله روانشناختی روشی است برای ایجاد تغییر رفتار، افکار و احساسات انسان ها)
  5. ارائه مداخلات روانشناختی برای بیماران جسمی
  6. تلاش برای ایجاد شبکه مناسب و موثر روان شناختی از آسیب دیدگان جامعه و اقشار آسیب پذیر
  7. تلاش در پیشگیری و کاستن رفتارهای پرخطر در جامعه

برخی بیماری‌ها که با عوامل روان‌شناختی یا رفتاری در ارتباط‌ هستند عبارت‌اند از:

• سکته
• بیماری‌های قلبی
• HIV/AIDS
• سرطان
• نقایص تولد و مرگ نوزاد
• بیماری‌های عفونی

روانشناسان سلامت از دانش خود برای بالا بردن سلامت عمومی و درک بهتر بیماری‌هایی نظیر ایدز، سرطان، آسم و… استفاده می‌کنند.

آن‌ها به خوبی آموزش می‌بینند تا به افراد برای کنار آمدن با جنبه‌های عاطفی و احساسی بیماری خود کمک کنند

و برای این منظور با متخصصان امور پزشکی از قبیل پزشکان، پرستاران، دندانپزشکان و… همکاری می‌کنند.

علاوه بر شناسایی نقش عوامل روانشناختی در ابتلا به بیماری‌ها و ارائه کمک‌های حمایتی به افراد مبتلا و خانواده هایشان، هدف مهم روانشناسی سلامت شناسایی عوامل پیشگیری کننده از بیماری‌ها و بالا بردن سلامت جامعه از طریق طراحی و تغییر سبک زندگی افراد می‌باشد. آخرین هدف روانشناسی سلامت بالا بردن کارایی سیستم درمانی می‌باشد. مثلا روانشناس سلامت ممکن است به پزشکان آموزش‌هایی در مورد نحوه برخورد صحیح با بیماران یا نحوه منتقل کردن اطلاعات مهم و ناراحت کننده به آن‌ها، بدهد.

اشتراک‌گذاری

ما در وب سایت خود با کمک گرفتن از بهترین روانشناس ها، به ارزیابی و روش های درمانی انواع نگرانی های روانشناختی در بزرگسالان ، نوجوانان و کودکان می پردازیم، که از جمله خدمات روانشناسی بالینی ما شامل:اطلاعات و تولید محتوای علمی و تخصصی در رابطه با اختلالات خلقی و اضطرابی ، اختلالات خوردن ، مشکلات رابطه ، استرس شغلی ، ADHD ، تروما ، نگرانی های جنسی ، مشکلات مصرف مواد و موارد مشابه دیگر است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *