تاریخ امروز:۲ مهر ۱۴۰۰
روش های شناسایی آسیب روانی

روش های شناسایی آسیب روانی

شیرین فخار در وبسایت خود با کمک گرفتن از بهترین روانشناس ها،به انواع نگرانی ها رسیدگی میکند و با ارائه مقالات معتبر  درباره روش های شناسایی آسیب روانی فعالیت دارد.

روش های شناسایی آسیب روانی

علم روانشناسی با استفاده از دانش و تجربه راهگشای درمان اختلالات روانی و رفتاری است عوامل متاثر بر روان انسانی را بررسی می نماید و پارادایم یا الگوهایی را برای رسیدن به سلامتی رفتاری بیان می کند لذا پارادایم های درمانی باید دارای ساختار و ماهیت استانداردی باشند تا عمل به آن توسط افراد جامعه سبب بهبودی روانی شود.

برای اینکه بتوان الگوهای سالم و موثری را بیان کرد باید رفتار انسانی واکاوی شود و علل های رفتاری فهمیده شود قطعا زمانی می توان به نتیجه درست رسید و روانشاختی را به شیوه ای اصولی اجرا کرد که مطالعه، تحقیق و تجارب درمانی را مورد تحلیل قرار داد. در عصر حاضر با پیشرفت تکنولوژی و تغییر ساختارهای تعاملاتی و ارتباطی و همچنین تغییر سبک زندگی تنش ها، اضطراب و اختلالات فکری و رفتاری خاصی ایجاد شده است لذا نیاز است که برای ساخت روانی سالم الگوها و روش های درمانی از تیوری ها و دانش هایی بر گرفته از وضعیت جاری شکل گرفته باشند تا بتوانند موثر باشند قطعا با توجه به اهمیت جنبه روانی انسان که موضوعی پیچیده و ناشناخته است اقدامات و تلاش های علمی در این زمینه باید به شکلی صحیح صورت بگیرد چرا که روان سالم رفتار سالم را سبب می شود و رفتار سالم فرد سالم و جامعه هم برای موفقیت و پیشرفت نیاز به سرمایه انسانی سالم دارد تا اهداف فردی و اجتماعی محقق شود از این نظر پرداخت به موضوع آسیب شناسی روانی مبحثی مفید و موثر در درمان بیمارهای رفتاری است

آسیب شناسی روانی به روانشناسی نابهنجاری یا روانشناسی مرضی هم معروف است. بنا به تعریفی که آسیب شناسی روانی ارائه گردید عباتست از علمی که با بکارگرفتن اصول اساسی روانشناسی رفتار نابهنجار شناخته شده مورد بررسی قرار گرفته و بهترین شیوه درمان هم ارائه می دهد. علاوه بر این با توجه به یافته های علم روانشناسی بیماری های روانی از طرف روانشناس یا روانپزشک بر اساس معیار های موجود تشخیص داده می شود. علل و عوامل آن پیدا می شود. و درمانی که متناسب با آن بیمار باشد تجویز می گردد.

هنگامی که پای تشخیص به میان می آید، چهار ریشه یا ناهنجاری در نظر گرفته می شوند. این تم ها به عنوان “The Four D’s” شناخته می شوند. آنها شامل کج رفتاری، پریشانی، خشم، و اختلال عملکرد هستند. این چهار معیار، مفهوم نابهنجار یا غیرطبیعی را تعریف می کند.

انحراف یا کج رفتاری به آن دسته از رفتار ها، افکار و احساساتی برمی گردد که در یک جامعه یا گروه غیر قابل قبول است. پریشانی، احساساسات منفی است که فردی در پاسخ به اختلال خود دارد. اختلال عملکرد، شامل هر چیزی است که موجب بروز رفتاری می شود که فرد را از انجام کارهای روزانه مورد نیاز برای زندگی به یک شیوه ای سازنده، ناتوان می کند. و بالاخره خشم اشاره به نوعی رفتار دارد که نشان دهنده وجود یک بیماری روانی است.

ملاک های تشخیص رفتار ناهنجار

ویژگی های رفتار نابهنجار عبارت است از :

۱-ندرت وقوع آماری

۲-تخطی از هنجارها

۳-پریشانی شخصی

۴-ناتوانی و کژکاری

۵-پیش بینی ناپذیری

۶-ناراحتی اجتماعی

۷-خطرناک بودن

نقش مادر در آسیب شناسی روانی کودکان در بررسیهای زیادی مورد توجه بوده است؛ اما نقش پدر در آسیب‌شناسی روانی کودکان کمتر مورد بررسی قرار گرفته و محدود به چند دهه گذشته می‌شود. در این مقاله نتایج برخی از پژوهشها در ارتباط با نقش پدر در آسیب شناسی روانی کودک و نوجوان از جمله اختلالهای بیش فعالی همراه با کمبود توجه، اختلال سلوک، بزهکاری، سوء مصرف الکل و مواد مخدر، افسردگی، رفتار معطوف به خودکشی، اختلالهای اضطرابی، اسکیزوفرنیا، در خودماندگی و اختلالهای خوردن مورد بررسی قرار گرفته است. بیشتر این نتایج بر اهمیت تأثیر پدر بر آسیب شناسی روانی کودک و نوجوان تاکیددارند.

اشتراک‌گذاری

ما در وب سایت خود با کمک گرفتن از بهترین روانشناس ها، به ارزیابی و روش های درمانی انواع نگرانی های روانشناختی در بزرگسالان ، نوجوانان و کودکان می پردازیم، که از جمله خدمات روانشناسی بالینی ما شامل:اطلاعات و تولید محتوای علمی و تخصصی در رابطه با اختلالات خلقی و اضطرابی ، اختلالات خوردن ، مشکلات رابطه ، استرس شغلی ، ADHD ، تروما ، نگرانی های جنسی ، مشکلات مصرف مواد و موارد مشابه دیگر است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *