تاریخ امروز:۲ مهر ۱۴۰۰
سبک زندگی شیرین فخار

سبک زندگی از نظر روانشناسی

شیرین فخار در وبسایت خود با کمک گرفتن از بهترین روانشناس ها،به انواع نگرانی ها رسیدگی میکند و با ارائه مقالات معتبر در زمینه سبک زندگی فعالیت دارد.

سبک زندگی چیست؟

سبک زندگی؛ به معنای شیوه زندگی خاص یک فرد، گروه، یا جامعه است. سبک‌های زندگی مجموعه‌ای از ارزش‌ها، شیوه‌های رفتار، حالت‌ها و سلیقه‌ها در هر چیزی را در برمی‌گیرد و می‌تواند به علایق، نظرات، رفتارها و جهت‌گیری رفتاری یک فرد، گروه یا فرهنگ اشاره کند. سبک زندگی افراد و راهی که برای خود انتخاب می‌کنند، ارتباط عمیقی با موفقیت آنان در زندگی دارد.
اگر بخواهیم درباره سبک زندگی، فارغ از این رویکرد صحبت کنیم، می توانیم بگوییم سبک زندگی در حقیقت، الگوهای رفتاری یک فرد بر اساس بینش ها، نگرش ها، گرایش ها و باورهای بنیادی خودش در زندگی است؛ یعنی در حقیقت، صبغۀ سبک زندگی، یک صبغه رفتاری، عینی و ملموس است که مبتنی بر بعضی باورهای بنیادی، نگرش ها و بینش های زیر ساختی است؛ ولی صبغه سبک زندگی؛ به طور عمده، جنبه رفتاری دارد، ملموس است و به طور عمده، مشاهده می شود که اینها در ابعاد مختلف مانند سبک زندگی در تغذیه، کار، پوشاک، ارتباطات با دیگران، علائق دینی و علمی و سایر موارد می تواند ظهور پیدا کند
ما نمیتوانیم بیان کنیم در یک جامعه دزدی و آسیب سبک و روش مناسبی است و در جامعه ایی دیگر اینچنین نیست. زیرا انسانیت در کلیت خود یک معنا و مفهوم واحد دارد که به واسطه آن هر فردی میتواند در هر جامعه و روستایی سبک و روش مناسب و به دور از آسیب خود را انتخاب کند
همانقدر که فردی در آسیب نرساندن به دیگران و محبت به خود و اطرافیان خود کوشا باشد، چه در روستایی کوچک زندگی کند و یا در یک کلان شهر، روش صحیحی را برای زندگی خود انتخاب کرده است. بنابراین باید بدانیم یک روش مناسب برای زندگی، نه از اجتماعی بزرگ شروع میشود، بلکه از هر فردی و در خلوت خود او شروع میشود.

انواع سبک زندگی؛

آدلر یکی از روانشناسان برجسته ٤ سبک زندگی، را معرفی کرد و معتقد بود که انسان ها برای مقابله با مشکلاتی که در زندگی دارند همچون کار، عشق، ازدواج و ارتباط با دیگران، یکی از این سبک ها را انتخاب می کنند:
سلطه گر یا حکمران: این افراد علاقه اجتماعی ناچیزی دارند؛ مستقیما به دیگران حمله می کنند، دستور می دهند و مستبد یا بزهکار می شوند.
گیرنده: بیشتر افراد این سبک زندگی را انتخاب می کنند. افراد این دسته انتظار دارند همه چیز را از دیگران بگیرند و در نتیجه به آنها وابسته می شوند.
اجتنابی: این افراد هیچ تلاشی برای رویارویی با مشکلات زندگی ندارند و با اجتناب از مشکلات، خود را از هر احتمال شکستی دور می کنند.  هر سه نوع سبک زندگی، فوق فاقد علاقه اجتماعی هستند.
سودمند اجتماعی: این افراد قادر به همکاری با دیگران هستند و در چهارچوب علایق اجتماعی با مشکلات زندگی کنار می آیند.
اشتراک‌گذاری

ما در وب سایت خود با کمک گرفتن از بهترین روانشناس ها، به ارزیابی و روش های درمانی انواع نگرانی های روانشناختی در بزرگسالان ، نوجوانان و کودکان می پردازیم، که از جمله خدمات روانشناسی بالینی ما شامل:اطلاعات و تولید محتوای علمی و تخصصی در رابطه با اختلالات خلقی و اضطرابی ، اختلالات خوردن ، مشکلات رابطه ، استرس شغلی ، ADHD ، تروما ، نگرانی های جنسی ، مشکلات مصرف مواد و موارد مشابه دیگر است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *