تاریخ امروز:۲ مهر ۱۴۰۰
شخصیت شیرین فخار

انواع شخصیت

شیرین فخار در وبسایت خود با کمک گرفتن از بهترین روانشناس ها،به انواع نگرانی ها رسیدگی میکند و با ارائه مقالات معتبر در زمینه روانشناسی شخصیت فعالیت دارد.

لغت شخصیت در زبان لاتین Personality است که ریشه در کلمه لاتین Persona دارد، Persona به نقابی گفته می‌شود که بازیگران تئاتر در یونان قدیم به صورت خود می‌زدند که معنای آن به مرور گسترده‌تر شد و نقشی را که بازیگر ایفا می‌کرد، در بر می‌گرفت.

بسیاری معتقدند آنچه واقعاً شما را منحصر به فرد می کند الگو های مشخص افکار ، احساسات و رفتار هایی است که شخصیت شما را تشکیل می دهند.

در حالی که هیچ تعریف توافق شده ای از شخصیت وجود ندارد ، اغلب به عنوان چیزی تصور می شود که از درون فرد ناشی   می شود و در طول زندگی نسبتاً ثابت می ماند. این شامل تمام افکار ، الگو های رفتاری و نگرش های اجتماعی است که بر نحوه مشاهده ما و آنچه در مورد دیگران و دنیای اطرافمان باور داریم تأثیر می گذارد.

تیپ های شخصیتی

تیپ های شخصیتی  و شناخت جنبه‌های شخصیتی ما ، دربرگیرنده و وابسته به مکان‌ها و موقعیت‌های مختلفی است که در آن‌ها حضور داریم؛ مثل خانه، محل کار و بازی و… . این شناخت یک مسئله است و درک نحوه استفاده از آن ، چیز دیگری است و بسیار هم مهم است.

۴ تیپ شخصیتی مانند A، B، C و D وجود دارد که در آن خصوصیات و ویژگی های افراد گروه بندی شده است. افراد شناسایی شده در یک تیپ شخصیتی ، رفتارها و اندیشه های تقریبا یکسانی دارند. هر فرد همه خصوصیات تیپ های شخصیتی را ندارد و ممکن است ویژگی هایی از یک گروه غالب‎تر و چند ویژگی از گروه های دیگر را داشته باشد.

شناخت و دانستن نوع تیپ شخصیتی خود سبب می شود که نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید و خودتان را مسئول رفتار خود بدانید . مثلا اگر دوستی از شما ناراحت می شود کمی در رفتارتان دقت نمایید ، شاید ویژگی بد رفتاریتان سبب رنجش دوستتان از شما شده است. اگر افراد از نوع تیپ شخصیتی آگاهی یابند سبب می شود که در ازدواج و انتخاب شغل و تصمیمات مهم زندگی بهتر عمل کنند.

چهار بعد تیپ شخصیت

*درون گرا(I)-برون گرا(E)

*شمی(N)-حسی(S)

*فکری(T)-احساسی(F)

*قضاوت‌گر(J)-ملاحظه‌گر(P)

انواع شخصیت های افراد از نظر کیفیتهای حسی:
افراد لمسی: به کیفیتهای لمسی توجه می کنند و از آنچه لمس کرده اند بیشتر حرف می زنند.

افراد بصری: به کیفیت دیداری توجه می کنند و تصاویر برایشان جلب نظر می کند و از آنچه دیده اند بیشتر صحبت می کنند.

افراد سمعی: به کیفیتهای شنیداری بیشتر توجه می کنند و بیشتر صحبت می کنند.

اشتراک‌گذاری

ما در وب سایت خود با کمک گرفتن از بهترین روانشناس ها، به ارزیابی و روش های درمانی انواع نگرانی های روانشناختی در بزرگسالان ، نوجوانان و کودکان می پردازیم، که از جمله خدمات روانشناسی بالینی ما شامل:اطلاعات و تولید محتوای علمی و تخصصی در رابطه با اختلالات خلقی و اضطرابی ، اختلالات خوردن ، مشکلات رابطه ، استرس شغلی ، ADHD ، تروما ، نگرانی های جنسی ، مشکلات مصرف مواد و موارد مشابه دیگر است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *