تاریخ امروز:۲ مهر ۱۴۰۰
عوامل سرشتی و تربیتی شیرین فخار

سرشت در روانشناسی تربیتی

شیرین فخار در وبسایت خود با کمک گرفتن از بهترین روانشناس ها ، به انواع نگرانی ها رسیدگی میکند و با ارائه مقالات معتبر در زمینه عوامل سرشتی و تربیتی  فعالیت دارد.

امروزه ، اغلب روانشناسان نه سرشت و نه تربیت ، هیچ‌یک را به‌تنهائی عامل اصلی رشد نمی‌دانند ، بلکه معتقد هستند این دو در جهت هدایت رشد دائماً با هم در تعامل هستند. در مباحث بعد خواهیم دید که رشد بسیاری از صفات شخصیت از قبیل اجتماعی بودن و ثبات عاطفی، تقریباً به یک اندازه از وراثت و محیط اثر می‌پذیرند. و نیز ملاحظه خواهیم کرد که هم عوامل ژنتیکی (وراثتی) و هم عوامل محیطی می‌توانند نقشی تعیین‌کننده در بیماری‌های روانی داشته باشند.

عوامل سرشتی و تربیتی

در مورد مسئلهٔ سرشت و پرورش آنچه مسئله را پیچیده‌تر می‌کند این است که عواملِ سرشتی و تربیتی ، خود نیز بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند. به بیان دقیق‌تر، ” امروزه دیگر قادر نیستیم همانند گذشته عواملِ محیطی و ژنتیکی را به طورِ کامل از یکدیگر جدا فرض کنیم. حجمِ وسیعی از شواهد و مدارک حاکی از وجود برهمکنش و تاثیر دوسویه میان عواملِ محیطی و ژنتیکی موجود است.

عوامل محیطی ممکن است رشد را تند یا کند کنند، ولی توالی مراحل ثابت است. در ارتباط نزدیک با مفهوم مراحل رشد، مفهوم دوره های حساس در رشد انسان است. منظور از دوره های حساس، دوره های سرنوشت ساز در زندگی فرد است که طی آنها باید رویدادهای خاصی صورت بگیرد تا رشد طبیعی میسر شود. اگر در این دوره ها رفتار خاصی استقرار پیدا نکند، ممکن است بعدها رشد آن به حد بالقوه نرسد. برای مثال سال اول زندگی برای شکل گیری دلبستگی های صمیمانه بین فردی، دوره ی مهمی می باشد. سال های پیش دبستانی نیز برای رشد فکری و اکتساب زبان، دوره ی پر اهمیتی است.

کودکانی که تا سنین ۶یا ۷ سالگی تجربه های زبانی کافی ندارند، ممکن است به طور کلی موفق به اکتساب مهارت های زبانی نشوند. تجربه های کودکان طی این دوره های حساس چنان در شکل گیری رشد بعدی آنها اثر می گذارد که راه بر هر گونه تغییر بعدی بسته می شود.

نظریه روانی – اجتماعی

اريكسون در نظريه رواني- اجتماعي خود كسب نگرشها و مهارتها بر اساس رشد “من” را مطرح مي‌كند و انسان را موجودي فعال در نظر ميگيرد كه هم از جامعه اثر مي‌گيرد و هم اثر مي‌گذارد. وي معتقد است كه رشد بهنجار بايد در رابطه با شرايط زندگي هر فرهنگ براي فرد درنظر گرفت و طبيعت و تربيت هر دو در رشد انسان اثرگذارند.

ديدگاه اريكسون بي شباهت به ديدگاه فرويد نيست با اين تفاوت كه اريكسون در مورد تغييرات گستره عمر و ماهيت رشد شخصيت انسان دوره‌هايي را توصيف كرده است و كمي انعطاف ‌پذيرتر از فرويد با بحث درمان و رويكرهاي آن برخورد مي‌كند.

در نظريه شناختي- رشدي پياژه بر فعال بودن كودك بصورت موثر در چهار مرحله نظريه‌اش پرداخته شده است. بر اساس نظريه شناختي رشدي وي كودكان با دستكاري و كاويدن محيطشان فعالانه دانش را مي‌سازند و رشد شناختي آنها به صورت مرحله‌اي واقع مي‌شود. او معتقد است كه رشد به مقدار زياد تحت تاثير آموزش اوليه است در نظريه او مفهوم زيستي انطباق اهميت دارد. ژان پياژه از طريق مشاهدات دقيق و مصاحبه‌هاي باليني با كودكان نظريه جامع رشد شناختي خود را ساخت.

ديدگاه شناختي – رشدي پياژه اين حوزه را متقاعد ساخت كه كودكان آموزنده‌هاي فعالي هستند كه ذهنشان از سازه‌هاي غني دانش برخوردار است. پياژه غير از بررسي آگاهي كودكان از دنياي مادي، استدلال آنها را در رد دنياي اجتماعي مورد مطالعه قرار دارد. از لحاظ كاربردي نظريه پياژه به تحول فلسفه و برنامه هاي آموزشي‌اي كمك كرد كه بر يادگيري اكتشافي و تماس مستقيم با محيط تاكيد مي‌ورزند.

حتي بر اثر تحقيقات متعددي كه صورت گرفته عده‌اي معتقدند كه عملكرد كودكان با آموزش آنها مي‌تواند بهبود يابد. اين يافته‌ها سئوال‌هايي را در مورد فرض او كه يادگيري اكتشافي و نه آموزشي بزرگسالان بهترين راه براي پرورش رشد است مطرح مي‌سازد.

اشتراک‌گذاری

ما در وب سایت خود با کمک گرفتن از بهترین روانشناس ها، به ارزیابی و روش های درمانی انواع نگرانی های روانشناختی در بزرگسالان ، نوجوانان و کودکان می پردازیم، که از جمله خدمات روانشناسی بالینی ما شامل:اطلاعات و تولید محتوای علمی و تخصصی در رابطه با اختلالات خلقی و اضطرابی ، اختلالات خوردن ، مشکلات رابطه ، استرس شغلی ، ADHD ، تروما ، نگرانی های جنسی ، مشکلات مصرف مواد و موارد مشابه دیگر است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *