تاریخ امروز:۲ مهر ۱۴۰۰
فرایند درمان آسیب های روانی

فرایند درمان آسیب های روانی

شیرین فخار در وبسایت خود با کمک گرفتن از بهترین روانشناس ها،به انواع نگرانی ها رسیدگی میکند و با ارائه مقالات معتبر  درباره فرایند درمان آسیب های روانی فعالیت دارد.

فرایند درمان آسیب های روانی

روان درمانی اصطلاحی کلی برای درمان مشکلات مرتبط با سلامت روانی است. در روان درمانی بیمار با روان‌درمان‌گران، روان‌شناسان یا مشاوران گفت‌وگو می‌کند. در طول این شیوه از درمان، شما می‌توانید نسبت به خلق‌وخوی خود و وضعیتی که در آن قرار دارید، احساسات‌تان و رفتار خود بیشتر بدانید. به کمک روان درمانی شیوه‌ی کنترل و مدیریت اوضاع مختلف و رویارویی با چالش‌ها به کمک مهارت‌های مناسب و درست، آموزش داده می‌شود.

تمرکز و تأکید درمان وجودی بر اراده‌‌ی آزاد، خودمختاری و جستجو برای یافتن معنا است. این نوع از درمان به جای پرداختن به نشانه‌ها بر روی خود فرد متمرکز است. درمان وجودی در تلاش است تا ظرفیت افراد را برای ایجاد انتخاب‌های منطقی و توانایی‌هایش، افزایش دهد. رویکرد وجودی بر این مسائل تأکید می‌کند:

  • همه‌افراد به طور نسبی از مهارت خودشناسی برخوردارند.
  • افراد هویت‌های منحصر به فردی دارند که از طریق ارتباط با دیگران آن‌ها را نمایان می‌کنند.
  • لازم است افراد دائما به خلق خود بپردازند چرا که معنای زندگی در حال تغییر است.
  • اضطراب بخش انکار نشدنی و جدا نشدنی از زندگی انسان است.

هر روان درمانگري در کار خود خواه ناخواه از نظريه خاصي پيروي مي کند. هر مشاور و روان درمانگري بايد سرانجام به نقطه نظري متوسل شود. استفاده از نظريه هاي علمي در روان درماني فرآيند تغيير رفتار و بهبود مشکلات افراد را سرعت مي بخشد و از هدر رفتن نيروها جلوگيري مي کند. معمولا نظريه هاي مختلف روان درماني، اهداف درماني خود را به صورتي ارايه مي دهد که شباهت ها و يکتايي آنها را نسبت به نظريه هاي درماني ديگر نشان دهد. روان درمانگر علاوه بر دانستن نظريات موجود درباره ساخت شخصيت و تغيير رفتار، بايد پيش فرضهاي خودش را درباره ماهيت انسان آسيب شناسي رفتار و چگونگي کار با رفتارهاي ناسازگار مشخص کند. از طريق اين آگاهيها نظام واحدي بوجود مي آيد که کار با مراجع را در چارچوب يکپارچه تري پيش مي برد. پايه و اساس کاربرد علمي روان درماني چهار وجهي، بر اساس تجارب درماني و پژوهش هاي تدوين شده که به دنبال موفق تر و کارآمدتر کردن اقدامات روان درماني در چهارچوبي علمي بوده است. نظريات متعددي که در روان درماني ارايه شده است بر تفاوتهايي در تفسير از شخصيت، ماهيت انسان، مفهوم بيماري استوارند که در تفسير آنها از شخصيت، ماهيت انسان، مفهوم اضطراب و بيماري رواني قرار دارد.

در حال حاضر پرکاربردترین روش های روان درمانی عبارتند از: درمان های شناختی، یکپارچه نگر، کل نگر، روان پویشی و رفتار درمانی

روان درمانی کاربرد آگاهانهٔ روشهای بالینی و «مواضع میان فردی» است که از اصول روانشناسی نوین و کهن حاصل شده و هدف آن کمک به درمانگیران و بیماران است که رفتارها، شناختها، هیجانها، و دیگر ویژگی‌های فردی خود را، در جهت درمان مطلوب و تعادل روانشناختی تغییر دهند. روان درمانی دارای نظریه ها و رویکردهای گوناگونی است . برخی از انواع روان درمانی شامل رفتاردرمانی شناختی cognitive behavioral therapy شناسایی باورهای ناکارآمد و رفتارهای ناسازگار و تغییر آنها ، روان درمانی تحلیلی Psychoanalytic ورود به معانی ناهوشار، افکار، رفتارها و هیجانات بیمار و تغییر، درمان مبتنی بر پذیرش و تعهدacceptance and commitment therapy ، طرحواره درمانی schima therapy، روان درمانی وجودی (اگزیستانسیل) Existential Psychotherapy ، روان درمان بین فردی interpersonal psychotherapy سایکودراما psychodrama می شود.

اشتراک‌گذاری

ما در وب سایت خود با کمک گرفتن از بهترین روانشناس ها، به ارزیابی و روش های درمانی انواع نگرانی های روانشناختی در بزرگسالان ، نوجوانان و کودکان می پردازیم، که از جمله خدمات روانشناسی بالینی ما شامل:اطلاعات و تولید محتوای علمی و تخصصی در رابطه با اختلالات خلقی و اضطرابی ، اختلالات خوردن ، مشکلات رابطه ، استرس شغلی ، ADHD ، تروما ، نگرانی های جنسی ، مشکلات مصرف مواد و موارد مشابه دیگر است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *