تاریخ امروز:۲ مهر ۱۴۰۰
فرایند های درونی شیرین فخار

رویکرد ذهنی و بالینی در روانشناسی

شیرین فخار در وبسایت خود با کمک گرفتن از بهترین روانشناس ها،به انواع نگرانی ها رسیدگی میکند و با ارائه مقالات معتبر  درباره فرایند های درونی فعالیت دارد.

روانشناسی شناختی همانند دیدگاه روانکاوی متوجه فرایند های درونی است. اما در این دیدگاه بیش از آنکه بر امیال، نیازها، و انگیزش تأکید شود بر اینکه افراد چگونه اطلاعات را کسب و تفسیر می‌کند و آن‌ها را در حل مشکلات به کار می‌گیرند تأکید می‌شود. بر خلاف روانکاوی تکیه گاه شناختی نه بر انگیزش‌ها و احساسات و تعارضات نهفته بلکه بر فرایندهای ذهنی است که از آن‌ها آگاهیم یا به راحتی می‌توانیم از آن‌ها مطلع شویم. این رویکرد در تقابل با نظریه‌های یادگیری قرار می‌گیرد که محیط بیرونی را علت اساسی رفتار به‌شمار می‌آورند. اصولاً دیدگاه شناختی به افکار و شیوه‌های حل مسئله کنونی توجه دارد تا تاریخچه شخصی. در این دیدگاه روابط بین هیجان‌ها انگیزش‌ها و فرایندهای شناختی و در نتیجه همپوشی میان دیدگاه شناختی و دیگر رویکردها نیز آشکار می‌شود

روانشناسان سه سطح از تفسیر بالینی را مطرح کردهاند:

  1. سطح اول: سطح اول کمترین و ساده ترین نوع تفسیر را شامل میشود و به اصطلاح از تولید به مصرف است و تقریباً هیچ گونه کوششی برای بررسی عوامل عمقی به عمل نمی آید. مثلاً اگر بر اساس نمرات دانشجو بدانیم که دانشجوی برجسته ای است.
  2. سطح دوم: سطح دوم تفسیر شامل دو نوع استنتاج می شود؛ یکی اینکه روانشناس پس از مشاهده بیمار به این نتیجه دست یابد که رفتار مشاهده شده به طور کلی شخصیت بیمار را نشان می دهد. این گونه برداشت را استنتاج توصیفی تعمیم یافته می نامند که در آن روانشناس از چند رفتار خاص به توصیف رفتارهای عمومی تر میپردازد. اگر بعداً معلوم شود که بیمار در منزل و محل کار و جامعه نیز مشکلاتی دارد، روانشناس فرض را بر این می گذارد که بیمار مشکلات درونی دارد و بنابراین در سطحی عمیقتر از رفتار توصیفی قابل بررسی است. زمانی که درمانگر به این مرحله از توجه به عوامل درونی بیمار می رسد، او به مرحله تفسیر بالینی رسیده است.
  3.  سطح سوم: در سطح سوم تفسیر درمانگر به قضاوت منسجم و مشخصی از وضع فرد دست مییابد. در اینجا او سعی می¬کند که درکی گسترده ولی نسبتاً ثابت از شخصیت و زندگی بیمار پیدا کند. او تصویری فراگیر و نسبتاً جامع از ویژگی‌ های تکاملی، اجتماعی، فیزیکی و روانشناختی بیمار در ذهن خود ترسیم می کند که مبتنی بر یک نظام نظری مشخص است.

روانشناسان بالینی که به عنوان روان درمانگر فعالیت می کنند، معمولا هنگام کار با مراجعه کننده از روشهای مختلف درمانی استفاده می کنند. در حالی که بعضی از پزشکان روی چشم انداز درمانی کاملا خاص که “رویکرد التقاطی” نامیده می شود تمرکز می کنند. این شامل ترسیم روشهای مختلف نظری برای تهیه بهترین برنامه درمانی برای هر بیمار خاص است.

برخی از دیدگاههای مهم نظری در روانشناسی بالینی عبارتند از:

  • رویکرد روانگردان: این دیدگاه از اثر فروید نشات می گیرد. او معتقد بود ذهن ناخودآگاه نقش مهمی در رفتار ما دارد. روانشناسانی که از روان درمانی استفاده می کنند ممکن است از تکنیک هایی مانند ارتباط رایگان برای تحقیق درباره انگیزه های اساسی و ناخودآگاه بیمار استفاده کنند.
  • چشم انداز شناختی رفتاری: این رویکرد از مکتب های فکری رفتاری و شناختی توسعه یافته است. روانشناسان بالینی با استفاده از این دیدگاه، چگونگی تعامل احساسات، رفتارها و افکار بیمار را بررسی می کنند. درمان شناختی-رفتاری (CBT) اغلب بر تغییر افکار و رفتارهایی که در پریشانی روانشناختی نقش دارند تمرکز دارد.
  • چشم انداز انسان گرایانه: این رویکرد ناشی از کار اندیشمندان اومانیستی مانند ابراهیم مازلو و کارل راجرز بود. این چشم انداز به صورت جامع تر به بیمار نگاه می کند و به مواردی از قبیل خود واقعی سازی متمرکز می شود.
اشتراک‌گذاری

ما در وب سایت خود با کمک گرفتن از بهترین روانشناس ها، به ارزیابی و روش های درمانی انواع نگرانی های روانشناختی در بزرگسالان ، نوجوانان و کودکان می پردازیم، که از جمله خدمات روانشناسی بالینی ما شامل:اطلاعات و تولید محتوای علمی و تخصصی در رابطه با اختلالات خلقی و اضطرابی ، اختلالات خوردن ، مشکلات رابطه ، استرس شغلی ، ADHD ، تروما ، نگرانی های جنسی ، مشکلات مصرف مواد و موارد مشابه دیگر است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *