تاریخ امروز:۲ مهر ۱۴۰۰
کارکنان شیرین فخار

روش های روانشناسی در برخورد با کارمندان

شیرین فخار در وبسایت خود با کمک گرفتن از بهترین روانشناس ها،به انواع نگرانی ها رسیدگی میکند و با ارائه مقالات معتبر در زمینه روانشناسی کارکنان فعالیت دارد.

موفقیت کنونی روانشناس صنعتی چنان است که در آن مطالعه درباره همبستگی ها و کشف روابط علّی موجود بین متغیرهای مستقل ( درجه حرارت , نوع سرپرستی , رنگ و میزان سروصدای محیط کار , حقوق و دستمزد و …) و متغیرهای وابسته ( روحیه کارکنان , اثر بخشی افراد و کـارآیـی سـازمـان ) مورد تایید می باشد . امروزه در رواشناسی صنعتی به پدیده هایی نظیر تفاوتهای فردی , ساخت سازمانی , پاداش و دستمزد , ساخت گروهی در سازمان , نظام تنبیه و تشویق , طراحی وسایل کار , شرایط کار , روحیه کارکنان و نظایر آن توجه دارد و پیش بینی می شود در آینده نیز توجه روانشناس صنعتی سازمانی بجای عوامل منفرد به عمل متقابل رفتار آدمی و عوامل دیگری نظیر سازمان , شرایط کار , بهره وری , آدمکهای مصنوعی و نظایر آن معطوف شود.
بسیاری از مدیران و صاحبان کسب‌وکار از نحوه مدیریت پرسنل زیردست سوال می‌پرسند. برای اکثر این افراد انجام این کار از هر کار دیگری سخت‌تر است. چرا که در اینجا ما با انسان سروکار داریم. هر فردی دارای ویژگی‌های اخلاقی و شخصیتی خاص خود بوده که سکب خاصی از مدیریت را می‌طلبد. از آنجا که نیروی انسانی مهم‌ترین سرمایه یک سازمان به شمار می‌رود، از این رو باید به راه‌های مدیریت آنها به طور کامل واقف باشیم. ما با استفاده از راهکارهای علم مدیریت در این مقاله تلاش می‌کنیم تا به بهترین روش برای مدیریت کارمندان اشاره کنیم. هر چند که به کار بردن این روش‌ها در هر محیط کاری و نتیجه‌بخش بودن آنها به فاکتورهای زیادی بستگی دارد
۴ مفهوم و اصل که روانشناسی کارکنان روی آنها تاکید می کنند :
۱٫ درک کردن
روانشناسانی که رفتار کارکنان را مطالعه می کنند غالبا با استفاده از روش های مختلف همچون توزیع پرسشنامه، مصاحبه، یا مشاهده اطلاعاتی را دربارۀ کار و سازمان شان جمع آوری میکنند.
این اطلاعات به آنها فرصتی برای ارائه صادقانه بازخوردهای شان دربارۀ نگرش و ادارکات آنها می دهد. آقای  ویلیامز بنیانگذار دانشگاه آی کیو موفقیت یا Success IQ، به مدیران سازمان و کارفرمایان توصیه می کند روی دریافت بازخوردها از کارکنان تمرکز کنند.
اجازه دادن به کارکنان برای ایجاد راحل ها و توسعۀ رفتارهای مثبت جدید برای موفقیت سازمان ضروری است.
۲٫ انگیزش
روانشناسان محیط کار، پیشنهاد می کنند که کارفرمایان و مدیران آنچه را که باعث برانگیختن کارکنان می شود را درک کنند؛ و تمایزی میان کارکارکنانی که بصورت بیرونی و کارکنانی که بصورت درونی برانگیخته شدند قائل شوند.
با دانستن اینکه چه چیزی کارکنان را برانگیخته می کند، سازمان می تواند از این اطلاعات برای کمک به کارکنان شان جهت انجام بهتر وظایف استفاده کند.
۳٫ یادگیری
به اعتقاد روانشناسان، اگر کارفرمایان و مدیران برای یادگیری چگونگی رفتار شخصی کارکنان شان تلاش کنند بهره وری یا سودمندی سازمان شان افزایش خواهد یافت.
دیوید راک مولف کتاب ” مدیریت آرام”، می نویسد ” تغییر درد است و تغییر سازمانی باعث تحریک درک روانشناختی در کارکنان می شود”. بنابراین یادگیری رفتار کارکنان بسیار مهم است. از این طریق، سازمان قادر خواهد بود تا دربارۀ چگونگی انطباق کارکنان با تغییرات جدید نیز اقدامات مناسبی را انجام دهد و این از مقاومت کارکنان در برابر تغییرات سازمانی جلوگیری خواهد کرد.
۴٫ توسعه
دیگر مزیت روانشناسی کارکنان تاکید روی نقشی است که آموزش و پرورش در یک سازمان ایفا می کند. روانشناسان توصیه می کنند که سازمان ها باید با استفاده از دوره های کارآموزی که به بهبود و توسعۀ مهارت های شغلی و استعدادها کمک می کند رشد و پیشرفت را در آنها تشویق کنند.
این دوره ها به کارکنان این فرصت را می دهد در زمینۀ حرفه ای و سازمان شان بهتر شده و در نهایت از مزایای بهتر شدن شان نیز استفاده کنند.
اشتراک‌گذاری

ما در وب سایت خود با کمک گرفتن از بهترین روانشناس ها، به ارزیابی و روش های درمانی انواع نگرانی های روانشناختی در بزرگسالان ، نوجوانان و کودکان می پردازیم، که از جمله خدمات روانشناسی بالینی ما شامل:اطلاعات و تولید محتوای علمی و تخصصی در رابطه با اختلالات خلقی و اضطرابی ، اختلالات خوردن ، مشکلات رابطه ، استرس شغلی ، ADHD ، تروما ، نگرانی های جنسی ، مشکلات مصرف مواد و موارد مشابه دیگر است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *