تاریخ امروز:۲۸ مهر ۱۴۰۰
کردارشناسی

کردارشناسی چگونه صورت میپذیرد؟

شیرین فخار در وبسایت خود با کمک گرفتن از بهترین روانشناس ها،به انواع نگرانی ها رسیدگی میکند و با ارائه مقالات معتبر  درباره کردارشناسی فعالیت دارد.

کردارشناسی انسانی (Human ethology) بر این اصل بنیادین استوار است که یکایک انسان‌ها دست به عمل می‌زنند و به عبارت دیگر بر این نکته ازلی مبتنی است که افراد، کنش‌هایی هوشیارانه را برای دستیابی به اهدافی انتخاب شده انجام می‌دهند. این مفهوم از کنش انسان در مقابل رفتار کاملاً انعکاسی یا غیر ارادی که هدفی را دنبال نمی‌کند، قرار دارد. روش رفتار شناسانه، تبعات و دلالت‌های منطقی نکته ازلی مورد اشاره را با استنتاج کلامی شرح می‌دهد.

ریشه‌های کردارشناسی در مطالعات تکامل مخصوصاً پس از بالا رفتن شهرت علم تکامل بعد از مشاهدات دقیق داروین، شکل گرفتند. تعدادی از روان‌شناسان رشد، برای ترکیب نظریه‌های کردارشناسی با نظریه‌های خود به عنوان راهی برای توضیح پدیده‌های قابل مشاهده در کودکان که صرفاً نمی توانستند به‌وسیله مفاهیم یادگیری تبیین شوند، اقدام نمودند. مشهورترین آنها، جان بالبی و مری آینزورث بودند که از کردارشناسی برای تبیین جنبه‌های دلبستگی نوزاد – مراقب استفاده کردند. برخی از مفاهیم دلبستگی که مرتبط با تکامل است و در شاخه کردارشناسی انسانی بررسی می گردد، به شرح ذیل است:
•    دلبستگی به دلیل اینکه بقای نوزاد بی پناه را ارتقاء می دهد، تکامل یافته است. نخستی‌ها و سایر حیوانات به شکل بازتابی از نظر فیزیکی به والدین خود وابسته می شوند و آواهایی ابراز می کنند که باعث توجه والدین خود می شود. نوزاد انسان مکانیسم‌های علامت دهی زیادی را مانند گریه کردن، غان و غون کردن و خندیدن را در خود رشد داده است. این موارد رفتارهای یاد گرفته شده‌ای نیستند، زیرا کودکانی که نابینا و ناشنوا به دنیا می آیند بعد از ۶ هفته لبخند می زنند، جیغ می‌ کشند و غان و غون می کنند. این رفتارها ارتباط با مراقب را تسهیل نموده و احتمال بقای نوزاد را بالا می برند.
•    رفتارهای علامت دهی نخستین و تمایل کودک به نگاه کردن به چهره‌های افراد به جای نگاه کردن به اشیا باعث ایجاد دلبستگی میان مراقب و کودکی است که حدود ۶ تا ۹ ماه سن دارد. بالبی بیان می دارد که این دلبستگی از نظر تکاملی بسیار برای بقای بشر بنیادین بوده و اساسی برای تمام روابط، حتی در بزرگسالی است.
•    افراد بزرگسال همچنین به شکلی انطباقی به نوزاد دلبسته می شوند. شکل‌های کودک گونه‌ای مانند سر و چشمانی بزرگ نسبت به بدن و گونه‌هایی گرد اشکالی هستند که باعث علاقه در بزرگسالان می شوند. بسیاری از والدین “پیوندی” را با کودک نوزاد خود در اولین ساعات تولدش به وجود می آورند که این باعث احساسی از دلبستگی عاطفی با نوزاد خود و افزایش رفتارهایی است که موجب بقای نوزاد می شود.
•    بسیاری از روشهای نخستین بالبی به شدت بر  پایه‌ی مشاهدات کردارشناختی او از کودکان در محیط طبیعی‌شان است، زیرا تمامی این دلبستگی‌ها به نوعی در سایر حیوانات نیز دیده می شود.
•    در سالهای آینده، کردارشناسی نقش عظیمی در نظریه‌ی زیستی – اجتماعی بازی خواهد کرد و در روان‌شناسی تکاملی نیز که تقریباً رشته‌ای جدیدی است، نقش مهمی را ایفا خواهد کرد. در واقع روان‌شناسی تکاملی، با ترکیب کردارشناسی، نخستی‌شناسی، انسان‌شناسی و سایر رشته‌های مربوط به انسان و با توجه به رفتارهای انطباقی اجداد انسان، به وجود آمده است.

کنراد لورنز، مشهورترين کردارشناس، در کتابى که به سال ۱۹۶۶ منتشر کرده، موضع خود را دربارهٔ علت‌هاى پرخاش بيان کرده است. نظريهٔ او بر نظريه‌ٔ تکاملى داروين، که از مفهوم انتخاب طبيعى کمک مى‌گيرد، استوار است. لورنز معتقد است که کرهٔ زمين آنقدر منابع غذائى توليد نمى‌کند که رشد نامحدود انواع حيوانات تضمين شود. بنابراين، افراد هر نوع در رقابت دائمى هستند تا بقاى خود را تضمين کنند. انواع و افرادى که بهتر سازگار مى‌شوند باقى مى‌مانند و توليدمثل مى‌کنند؛ بقيه از بين مى‌روند.

کردارشناسان هرگز ادعا نکرده اند که رفتار کاملاً ذاتی است و یادگیري و تجربه هیچ اهمیتی ندارد.
نقش پذیري نوعی یادگیري فوق العاده پایدار است که در خلال یک دوره حساس، که از طریق رسش تعیین می شود، اتفاق می افتد. با وجود این، نوعی یادگیري است.
کردارشناسان بر این باورند که غرایز به این علت تکامل می یابند که در برخی محیط ها، جنبه انطباق آمیز داشته اند و اینکه غرایز براي اینکه به درستی توسعه یابند، به محیط مناسب نیاز دارند. بنابراین، محیط مهم است. آنچه کردارشناسان ادعا می کنند این است که رفتارهاي غریزي، یک مؤلفه ذاتی عمده دارند و اگر محیطی که غریزه قبلاً با آن انطباق یافته است فراهم آید، غریزه بدون یادگیري یا شرطی شدن پیچیده نیز بروز خواهد کرد.

اشتراک‌گذاری

ما در وب سایت خود با کمک گرفتن از بهترین روانشناس ها، به ارزیابی و روش های درمانی انواع نگرانی های روانشناختی در بزرگسالان ، نوجوانان و کودکان می پردازیم، که از جمله خدمات روانشناسی بالینی ما شامل:اطلاعات و تولید محتوای علمی و تخصصی در رابطه با اختلالات خلقی و اضطرابی ، اختلالات خوردن ، مشکلات رابطه ، استرس شغلی ، ADHD ، تروما ، نگرانی های جنسی ، مشکلات مصرف مواد و موارد مشابه دیگر است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *